KIEDY DO ENDOKRYNOLOGA
CO WARTO ZABRAĆ IDĄC NA WIZYTĘ Z ENDOKRYNOLOGIEM
HASHIMOTO – ZJAWISKO TAJEMNICZE, ALE CZY GROŹNE
CZYM ZAJMUJE SIĘ DIABETOLOG
KIEDY DO DIABETOLOGA
CZYM ZAJMUJE SIĘ STOMATOLOG
STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA
ENDODONCJA MIKROSKOPOWA
PROTETYKA STOMATOLOGICZNA
PERIODONTOLOGIA
CZYM ZAJMUJE SIĘ ENDOKRYNOLOG
Endokrynolog to lekarz, którego profesją jest diagnostyka i terapia schorzeń gruczołów wydzielania wewnętrznego, czyli narządów wytwarzających i wydzielających hormony, czego efektem są zaburzenia w wytwarzaniu i wydzielaniu hormonów.
Wizyta u endokrynologa jest zalecana w przypadku kiedy odczuwamy: bóle głowy, zaburzenia widzenia, zmiany w wyglądzie twarzy, powiększanie się rąk i stóp, nadmierne pocenie, chudnięcie, wypadanie włosów, uderzenia gorąca, zlewne poty, przyrost lub spadek masy ciała, przewlekłe biegunki, skoki ciśnienia tętniczego krwi, rozstępy na skórze, zmęczenie, drżenie rąk, obrzęki i ból piersi, mlekotok, zaburzenia miesiączkowania, poronienia, trudności w zajściu i utrzymaniu ciąży, nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, a u mężczyzn impotencję.Zdecydowaną większość pacjentów endokrynologicznych stanowią kobiety, które na przykład pięciokrotnie częściej chorują na choroby tarczycy (niedoczynność lub nadczynność). Niedoczynność tarczycy jest bardzo istotna u kobiet planujących ciążę, ponieważ może być przyczyną niepłodności, a także poronień i przedwczesnych porodów. Dlatego szczególnie ważna jest diagnostyka hormonów tarczycy u młodych, planujących ciążę kobiet.
Do endokrynologa przede wszystkim wyniki badań krwi: morfologia krwi obwodowej, poziom glukozy, sodu, potasu, wapnia, fT3, fT4, TSH, ACTH, prolaktyna, lipidogram.
Choroba Hashimoto to rodzaj przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, w którego udziale najważniejszą rolę odgrywają przeciwciała. Choroba ta dotyczy prawie połowy populacji kobiet w wieku średnim i starszym, choć nie omija dzieci i mężczyzn. Choroba ta najczęściej manifestuje się łagodną niedoczynnością tarczycy, która zwykle nie jest bardzo groźna, jednak w przypadku kobiet chcących zajść w ciążę oraz już będących w ciąży, w przypadku jej nieleczenia, może zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. W ostatnim czasie, głównie z powodu nierzetelnych informacji znajdowanych w internecie, wokół tej patologii narosło wiele mitów i błędnych opinii. Głoszą one choćby to, że zaawansowanie tej choroby można zmniejszyć stosując dietę bezglutenową. Oczywiście jest to nieprawda, o czym każdy pacjent może się przekonać zasięgając profesjonalnej opinii w naszym gabinecie.
Diabetolog to lekarz zajmujący się prewencją, diagnostyką oraz leczeniem cukrzycy oraz jej powikłań. Niewątpliwie cukrzyca to plaga XXI wieku, choroba przewlekła i podstępna, która manifestuje się głównie poprzez podwyższone stężenia glukozy we krwi, którym zwykle towarzyszą inne zaburzenia metaboliczne, takie jak podwyższony cholesterol, nadciśnienie tętnicze, otyłość i inne. Podstawową przyczyną tej grupy chorób jest bezwzględny lub względny niedobór insuliny. Hormon ten, produkowany wyłącznie przez trzustkę, jest jedynym, który jest w stanie znormalizować podwyższony cukier, a jego całkowity brak zawsze prowadzi do śmierci (cukrzyca typu 1). W przypadkach, w których nie występuje jego całkowity brak, a jedynie niedobór lub oporność tkanek na jego działanie, obserwuje się zaburzenia procesów przemiany materii zachodzących w pozornie zdrowym organizmie. Glukoza stanowi główne źródło energii dla każdego organizmu, ale aby mogła ona działać i zamieniać się w energię musi robić to w towarzystwie insuliny. Wysokie stężenia samej glukozy we krwi mogą uszkadzać wiele tkanek i narządów (nerki, serce, mózg), co właśnie odpowiada za powikłania cukrzycowe.
Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy jak: znaczny apetyt, któremu towarzyszy znaczne pragnienie (wypijasz kilka litrów wody dziennie), częste oddawanie moczu, utrata wagi, nudności, osłabienie, senność, zmęczenie oraz drażliwość, zaburzenia ostrości widzenia oraz częste infekcje skóry (czyraki, owrzodzenia), zwłaszcza w okolicach narządów płciowych zawsze powinieneś oznaczyć sobie poziom cukru we krwi żylnej. Badanie to powinno wykonywać się w ramach profilaktyki, 2 razy w roku, zwłaszcza, gdy cukrzyca występowała lub występuje w rodzinie (rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, dzieci). Warto o tym pamiętać, ponieważ ponad połowa chorych na cukrzycę, głównie typu 2, nie jest świadoma swojej choroby.
W obecnych czasach diabetolog zyskuje coraz bardziej na znaczeniu, gdyż zachorowalność na cukrzycę niestety wciąż rośnie. Należy zdawać sobie sprawę, że cukrzyca jest uznana za chorobę cywilizacyjną, która w niektórych państwach zabija więcej ludzi niż choroby nowotworowe. Przyczynami wpływającymi na taki stan rzeczy są: ogromne ilość konserwantów, sztucznych barwników i polepszaczy smaku znajdujących się w dostępnych produktach żywnościowych, wszechobecność prostych, tanich węglowodanów (słodycze), powszechny brak ruchu oraz kult jedzenia, który dodatkowo umacniany jest przez reklamy radiowe i telewizyjne. Pocieszający jest jednak fakt, że diabetolodzy obcujący na co dzień z osobami chorymi na cukrzycę odnotowują w ostatnim czasie niewielkie zmniejszenie ilości pacjentów z powikłaniami cukrzycowymi, za co odpowiada mnogość dostępnych leków oraz metod leczenia tej nieprzyjemnej choroby. Ważne jest, aby diagnoza została postawiona poprawnie i jak najszybciej, co znacznie poprawia rokowania co do dalszego zdrowia i życia.
Stomatolog to lekarz, który ze swoim pacjentem nawiązuje kontakt nieomal intymny. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić należyty komfort i poczucie bezpieczeństwa. W moim gabinecie jest to sprawa najwyższej wagi, ponieważ dobro pacjenta jest stawiane zawsze na pierwszym miejscu. Nić porozumienia oraz wzajemne zaufanie procentuje doskonałą współpracą, a tylko wtedy można osiągnąć oczekiwany sukces terapeutyczny. Zrozumienie przyczyn schorzenia w obrębie jamy ustnej oraz podążanie za wskazówkami lekarza czy higienistki umożliwia utrzymanie stanu zdrowia jamy ustnej przez wiele lat. Z perspektywy ostatnich 10 lat mojej praktyki wiem, że jest to możliwe, a pacjenci dbający perfekcyjnie o higienę jamy ustnej mają szansę na to, aby cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat.
To dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób tkanek twardych zębów oraz miazgi. Przy użyciu materiałów odtwórczych jesteśmy w stanie zachować zęby, które jeszcze niedawno byłyby skazane na leczenie chirurgiczne, czyli usunięcie.
Jest to leczenie kanałowe przy użyciu najwyższej klasy mikroskopu zabiegowego (mikroskop Leica), co umożliwia przeprowadzenie skomplikowanych zabiegów mikrochirurgicznych w obrębie kanałów. Dzięki temu można ocalić od usunięcia zęby nawet z rozległymi zmianami zapalnymi w obrębie kości szczęk.
Królowa nauk stomatologicznych. Wymaga całościowego spojrzenia na schorzenia pacjenta w obrębie jamy ustnej, dokładnej diagnostyki i przemyślanego planowania leczenia rekonstrukcyjnego. Rozwój techniki umożliwia wierne odtworzenie utraconych zębów oraz uzyskanie pięknej estetyki, co daje ogromną satysfakcję pacjentowi, ale również zespołowi lekarz dentysta – technik dentystyczny.
Nauka o schorzeniach tkanek otaczających ząb, których przewlekłe zapalenie doprowadza do destrukcji narządu żucia oraz przyczynia się do powstania chorób ogólnoustrojowych, z miażdżycą na czele. Wczesne zdiagnozowanie paradontozy daje pacjentowi szansę na zachowanie pięknego uśmiechu oraz zmniejsza ryzyko poważnych chorób, jak np. zawał mięśnia sercowego, udar mózgu i wiele innych chorób, na co jako doktor medycyny, a nie wyłącznie dentysta, zwracam szczególną uwagę.