Endokrynologia to nauka zajmująca się diagnostyką i leczeniem zaburzeń układu wydzielania wewnętrznego, czyli zaburzeń w funkcjonowaniu narządów wytwarzających i wydzielających hormony. Takimi narządami są m.in.: przysadka, tarczyca, przytarczyce, nadnercza i gonady (jajniki i jądra). W zakresie endokrynologii można wyróżnić tyreologię, czyli naukę w szczególności zajmującą się diagnostyką i terapią chorób tarczycy, których utajone, czyli nierozpoznane wcześniej postacie mogą być szczególnie niebezpieczne dla zdrowia człowieka, a w szczególności dla kobiet planujących ciążę lub już będących w ciąży.
JAK WYGLĄDA WIZYTA U ENDOKRYNOLOGA
Endokrynolog podczas pierwszego spotkania przeprowadza odpowiednią rozmowę, czyli wywiad lekarski, ze szczególnym uwzględnieniem subtelnych dolegliwości, często niezauważalnych przez pacjenta, a obecnych przy zaburzeniach w równowadze hormonalnej. Ocena wyników badań hormonalnych również jest niezwykle istotna, podobnie jak badanie fizykalne oraz wykonane USG. Podczas wizyt, kiedy lekarz wykryje chorobę, rozpoczyna leczenie, pacjent zostaje przeszkolony w jaki sposób może monitorować efekty leczenia oraz ewentualne działania niepożądane stosowanych leków.
Wizyta w gabinecie endokrynologicznym jest zalecana w przypadku kiedy pacjent odczuwa: bóle głowy, zaburzenia widzenia, zmiany w wyglądzie twarzy, powiększanie się rąk i stóp, nadmierne pocenie, chudnięcie, wypadanie włosów, uderzenia gorąca, zlewne poty, przyrost lub spadek masy ciała, przewlekłe biegunki, skoki ciśnienia tętniczego krwi, rozstępy na skórze, zmęczenie, drżenie rąk, obrzęki i ból piersi, mlekotok, zaburzenia miesiączkowania, poronienia, trudności w zajściu i utrzymaniu ciąży, nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, a u mężczyzn impotencję. Zdecydowaną większość pacjentów endokrynologicznych stanowią kobiety, które na przykład pięciokrotnie częściej chorują na choroby tarczycy (niedoczynność lub nadczynność). Niedoczynność tarczycy jest bardzo istotna u kobiet planujących ciążę, ponieważ może być przyczyną niepłodności, a także poronień i przedwczesnych porodów. Dlatego szczególnie ważna jest diagnostyka hormonów tarczycy u młodych, planujących ciążę kobiet.
Do endokrynologa powinno się zabrać przede wszystkim wyniki badań krwi: morfologia krwi obwodowej, poziom glukozy, sodu, potasu, wapnia, fT3, fT4, TSH, ACTH, prolaktyna, lipidogram.
Choroba Hashimoto to rodzaj przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, w którego udziale najważniejszą rolę odgrywają przeciwciała. Choroba ta dotyczy prawie połowy populacji kobiet w wieku średnim i starszym, choć nie omija dzieci i mężczyzn. Choroba ta najczęściej manifestuje się łagodną niedoczynnością tarczycy, która zwykle nie jest bardzo groźna, jednak w przypadku kobiet chcących zajść w ciążę oraz już będących w ciąży, w przypadku jej nieleczenia, może zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. W ostatnim czasie, głównie z powodu nierzetelnych informacji znajdowanych w internecie, wokół tej patologii narosło wiele mitów i błędnych opinii. Głoszą one choćby to, że zaawansowanie tej choroby można zmniejszyć stosując dietę bezglutenową. To, czy jest to rzeczywiście prawda każdy pacjent może się przekonać zasięgając profesjonalnej opinii w naszym gabinecie.