Diabetologia to nauka zajmująca się leczeniem chorób, których głównym objawem są zaburzenia w metabolizmie glukozy. W gabinecie przyjmuje Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łabuzek, który posiada wieloletnie doświadczenie w terapii cukrzycy typu 1, 2 i pozostałych typów tej choroby, a także jej powikłań. Szczególną uwagę poświęca On pacjentkom z cukrzycą w ciąży oraz z cukrzycą ciążową. Należy również wspomnieć, że swoje doświadczenie Pan Docent zyskał pracując od wielu lat w Klinice Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, jak również w przyklinicznej Poradni Leczenia Chorób Metabolicznych.
Swoje kwalifikacje Prof. Krzysztof Łabuzek uzyskał biorąc udział w wielu badaniach klinicznych oceniających skuteczność nowych leków przeciwcukrzycowych, jak również odbywając staże zagraniczne. Z tego też powodu w swoich metodach leczenia wykorzystuje On nowe technologie oraz obowiązujące obecnie na świecie standardy leczenia tej groźnej choroby. Skuteczność jego terapii jako diabetologia potwierdzają setki zdrowych i zadowolonych z wyników pacjentów, o czym świadczy wiele pozytywnych opinii. W naszej poradni mogą Państwo oczekiwać profesjonalizmu oraz indywidualnego podejścia, które nie jest ograniczone czasem wizyty.
Diabetolog to lekarz zajmujący się prewencją, diagnostyką oraz leczeniem cukrzycy oraz jej powikłań. Niewątpliwie cukrzyca to plaga XXI wieku, choroba przewlekła i podstępna, która manifestuje się głównie poprzez podwyższone stężenia glukozy we krwi, którym zwykle towarzyszą inne zaburzenia metaboliczne, takie jak podwyższony cholesterol, nadciśnienie tętnicze, otyłość i inne. Podstawową przyczyną tej grupy chorób jest bezwzględny lub względny niedobór insuliny. Hormon ten, produkowany wyłącznie przez trzustkę, jest jedynym, który jest w stanie znormalizować podwyższony cukier, a jego całkowity brak zawsze prowadzi do śmierci (cukrzyca typu 1). W przypadkach, w których nie występuje jego całkowity brak, a jedynie niedobór lub oporność tkanek na jego działanie, obserwuje się zaburzenia procesów przemiany materii zachodzących w pozornie zdrowym organizmie. Glukoza stanowi główne źródło energii dla każdego organizmu, ale aby mogła ona działać i zamieniać się w energię musi robić to w towarzystwie insuliny. Wysokie stężenia samej glukozy we krwi mogą uszkadzać wiele tkanek i narządów (nerki, serce, mózg), co właśnie odpowiada za powikłania cukrzycowe.
Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy jak: znaczny apetyt, któremu towarzyszy znaczne pragnienie (wypijasz kilka litrów wody dziennie), częste oddawanie moczu, utrata wagi, nudności, osłabienie, senność, zmęczenie oraz drażliwość, zaburzenia ostrości widzenia oraz częste infekcje skóry (czyraki, owrzodzenia), zwłaszcza w okolicach narządów płciowych zawsze powinieneś oznaczyć sobie poziom cukru we krwi żylnej. Badanie to powinno wykonywać się w ramach profilaktyki, 2 razy w roku, zwłaszcza, gdy cukrzyca występowała lub występuje w rodzinie (rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, dzieci). Warto o tym pamiętać, ponieważ ponad połowa chorych na cukrzycę, głównie typu 2, nie jest świadoma swojej choroby.
JAK WYGLĄDA WIZYTA U DIABETOLOGA
Diabetolog podczas pierwszej wizyta zaczyna od rozmowy, szczegółowego zebrania wywiadu lekarskiego, który dotyczy również krewnych i przodków pacjenta, ponieważ cukrzyca w wielu przypadkach jest chorobą dziedziczną. Następnie dokonywana jest dogłębna analiza wyników badań laboratoryjnych oraz innych badań diabetologicznych. Kolejnym elementem wizyty jest badanie fizykalne, ważenie chorego, jak również ocena stopnia powikłań cukrzycowych, w tym polineuropatii. Ważną częścią wizyty jest edukacja dietetyczna, podczas której przekazywana jest wiedza dotycząca indeksu i ładunku glikemicznego, także ogólnych zasad żywienia w cukrzycy. W przypadku rozpoczęcia stosowania penów insulinowych i glukometrów pacjenci zostają przeszkoleni w zakresie obsługi, wad i zalet tych urządzeń, ale też i zagrożeń związanych z ich stosowaniem.
Do diabetologa powinno się zabrać przede wszystkim wyniki badań krwi: morfologia krwi obwodowej, poziom glukozy, HbA1c, sodu, potasu, fT4, TSH, lipidogram oraz badanie moczu.
W obecnych czasach diabetolog zyskuje coraz bardziej na znaczeniu, gdyż zachorowalność na cukrzycę niestety wciąż rośnie. Należy zdawać sobie sprawę, że cukrzyca jest uznana za chorobę cywilizacyjną, która w niektórych państwach zabija więcej ludzi niż choroby nowotworowe. Przyczynami wpływającymi na taki stan rzeczy są: ogromne ilość konserwantów, sztucznych barwników i polepszaczy smaku znajdujących się w dostępnych produktach żywnościowych, wszechobecność prostych, tanich węglowodanów (słodycze), powszechny brak ruchu oraz kult jedzenia, który dodatkowo umacniany jest przez reklamy radiowe i telewizyjne. Pocieszający jest jednak fakt, że diabetolodzy obcujący na co dzień z osobami chorymi na cukrzycę odnotowują w ostatnim czasie niewielkie zmniejszenie ilości pacjentów z powikłaniami cukrzycowymi, za co odpowiada mnogość dostępnych leków oraz metod leczenia tej nieprzyjemnej choroby. Ważne jest, aby diagnoza została postawiona poprawnie i jak najszybciej, co znacznie poprawia rokowania co do dalszego zdrowia i życia.